Araştırma ve Danışmanlık / +90 534 352 43 44 / 0 (216) 419 46 46

YAPISAL EŞİTLİK MODELLEMESİ

BİZLER

İstatistiki modellemeler ile karmaşıklığı açıklığa çeviren birer analistiz...

Yapısal eşitlik modellemesi, ikinci nesil veri analiz tekniği olarak, regresyon gibi birinci nesil istatistiksel tekniklere kıyasla, birçok bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkilerin modellenmesi ile karmaşık bir araştırma problemini tek bir süreçte, sistematik ve kapsamlı bir şekilde ele almayı sağlamaktadır.

Yapısal eşitlik modelleri gözlenen değişkenler (observed variable) ve örtük değişkenler (latent variable) arasındaki nedensel ilişkilerin ve korelasyon ilişkilerinin bir arada bulunduğu modellerin test edilmesi için kullanılan istatistiksel bir teknik olup bağımlılık ilişkilerini tahmin etmek için, varyans, kovaryans analizleri, faktör analizi ve çoklu regresyon gibi analizlerin birleşmesiyle meydana gelen çok değişkenli bir yöntemdir.

Yapısal eşitlik modellemesi özellikle psikoloji, pazarlama vb. bilimlerde değişkenler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesinde ve modellerin testinde kullanılmaktadır.

YAPISAL EŞİTLİK MODELLEMESİ

İstatistik Türkiye Takımı olarak yapısal eşitlik modellemesi ile karmaşık olan araştırma problemlerini sistematik ve kapsamlı bir şekilde ele alarak sizlere sunuyoruz.

Günümüzde maalesef, birçok şirket veya istatistikçinin yaptığı en büyük hata verilerin validasyonunu yapmadan yapısal eşitlik modellemesine başlamalarıdır. Oysa yapısal eşitlik modellemesine başlanılmadan önce veri setinizin temiz olmasının yanında modellemeye uygun bir biçimde validasyonunun sağlanması gereklidir.

İstatistik Türkiye doğru veri doğru sonuca ulaştırır ilkesini benimseyen bir ekiptir.

Veriden Bilgiye İstatistik Türkiye, Statistics Turkey Danışmanlık Eğitim Araştırma Ve İnsan Kaynakları Hizmetleri Ltd.Şti. Kuruluşudur.
PCEtLSBHbG9iYWwgc2l0ZSB0YWcgKGd0YWcuanMpIC0gR29vZ2xlIEFuYWx5dGljcyAtLT4NCjxzY3JpcHQgYXN5bmMgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy5nb29nbGV0YWdtYW5hZ2VyLmNvbS9ndGFnL2pzP2lkPVVBLTExMDg4NjAzNS0xIj48L3NjcmlwdD4NCjxzY3JpcHQ+DQogIHdpbmRvdy5kYXRhTGF5ZXIgPSB3aW5kb3cuZGF0YUxheWVyIHx8IFtdOw0KICBmdW5jdGlvbiBndGFnKCl7ZGF0YUxheWVyLnB1c2goYXJndW1lbnRzKTt9DQogIGd0YWcoJ2pzJywgbmV3IERhdGUoKSk7DQoNCiAgZ3RhZygnY29uZmlnJywgJ1VBLTExMDg4NjAzNS0xJyk7DQo8L3NjcmlwdD4